PoWtŚrCzPtSoNd
0102 0304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Udostępnij:

12 miesięcy działania z pasją

Piątek, 2 stycznia, 2015, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

W Fundacji Godne Życie minął kolejny rok pełen ambitnych przedsięwzięć na rzecz mieszkańców miasta i pomocy dla potrzebujących. Prezentujemy krótki przegląd najważniejszych wydarzeń.

 

Rok 2014 rozpoczął się w Fundacji Godne Życie w karnawałowo- charytatywnym rytmie. 1 lutego 2014 Zagłębiowska Izba Gospodarcza organizowała X Bal Charytatywny na rzecz dąbrowskiej Fundacji Godne Życie. Zabawa w klimacie weneckiego karnawału odbyła w kompleksie hotelarsko - restauracyjnym "Malta" w Dąbrowie Górniczej. W trakcie zabawy odbyła się aukcja fantowa. Środki uzyskane z licytacji zostały przekazane na organizację zajęć i wypoczynku dla podopiecznych Fundacji Godne Życie. 

 

Kolejnym dniem, który wpisał się w kalendarz kończącego się roku był 21 marca 2013. Tego dnia z okazji Światowego Dnia Wody Fundacja Godne Życie wraz z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Dąbrowie Górniczej organizowała jego specjalne obchody. W pełnej wrażeń zabawie udział brali najmłodsi mieszkańcy Dąbrowy Górniczej. W budynku WTZ Światowy Dzień Wody obchodzony był w atmosferze. „Wodnej Olimpiady Sportów Niecodziennych ”. W świetlicy Fundacji Godne Zycie mieszczącej się w ZSO nr 2, przybyłe na wydarzenie dzieci rozwijały prace swoich szarych komórek rozwiązując ”Wodne Łamigłówki”. Natomiast „Harcówka” tego popołudnia zamieniła się w „Małe laboratorium”. 

 

W maju odbyło się wielkie wydarzenie dla sympatyków kultury ludowej. 24 maja Fundacja zapraszała na boisko przy ZSO nr 2, gdzie odbył się Festiwal EtnoArt. Jak wydoić krowę? Ile satysfakcji może dać samodzielne ulepienie glinianego naczynia?  Czy noszenie wiader za pomocą nosidła może być konkurencją sportową? Na czym polega czerpanie papieru? Jak wygląda tresura psa policyjnego? Odpowiedzi na te pytania na te pytania znaleźli odpowiedzi uczestnicy folklorystycznego festiwalu połączonego z piknikiem rodzinnym. Współorganizatorami wydarzenia był Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 oraz dąbrowski MOPS.

 

W połowie czerwca zakończył swoją działalność prowadzony przez Fundację Godne Życie Kącik Kultury, który od początku marca mieścił się w jednym z pomieszczeń CH. Pogoria. Były to ponad trzy miesiące spotkań z lokalną kulturą i sztuką. Odbyło się w tym czasie  9 wystaw, 8 spotkań warsztatowych, dwa pokazy sportowe, dwa kiermasze, jeden koncert oraz kilkanaście spotkań z radcą prawnym. Fundacji Godne Życie udało się stworzyć tętniący życiem i pełen atrakcji, przyjazny mieszkańcom Dąbrowy Górniczej punkt spotkań z lokalną kulturą i sztuką. W miejscu tym zderzały się ze sobą takie dziedziny jak fotografia, malarstwo, kowalstwo artystyczne czy florystyka. Podczas organizowanych w Kąciku Kultury licznych warsztatów mieszkańcy miasta mogli między innymi nauczyć się wytwarzać własnoręcznie biżuterię, podszkolić umiejętności dziennikarskie czy dowiedzieć się jak uchronić swoje dziecko przed uzależnieniem od Internetu. Ciekawą atrakcją było także spotkanie z fotografikami, podczas którego mieszkańcy miasta brali udział w bezpłatnym, profesjonalnym wykonywaniu zdjęć portretowych. 

 

Ciekawe, twórcze i aktywne były również wakacje z Fundacją Godne Życie. Kilogramy przesypanego piasku za pomocą łyżeczki do herbaty, niezwykły beret, który w swojej „karierze” przeleciał już wiele kilometrów, mnóstwo żołędzi wrzuconych do dziupli, i co najważniejsze kilkaset uśmiechniętych dziecięcych twarzyczek małych „olimpijczyków” to efekt przeprowadzenia czterech odsłon Olimpiady Sportów Niecodziennych, które odbyły się 10, 17 i 24 lipca oraz 6 września podczas Festiwalu Ludzi Aktywnych w Parku Hallera.  W trakcie wielkiego święta organizacji pozarządowych odbyła się  też uwielbiana przez dąbrowian akcja „Street Art- czyli Dąbrowska Twórczość Uliczna”. Za sprawą organizowanej przez Fundację Godne Życie zabawy część Parku Hallera zamieniła się w wielobarwny, niecodzienny plener malarski, w którym udział mógł wziąć każdy uczestnik festiwalu.

 

9 października w C. H. Pogoria odbywały się organizowane przez Fundację Godne Życie Targi Informacji Zawodowej. Swoją pomoc w poszukiwaniu zatrudnienia mieszkańcom Dąbrowy Górniczej oferowało 18 wystawców mających do dyspozycji 531 ofert zatrudnienia z różnych branż, ponad 30 ofert szkoleń oraz warsztatów zawodowych, w tym bezpłatnych szkoleń dofinansowanych ze środków unijnych, 35 kwalifikacyjnych kursów zawodowych, 100 kierunków studiów dla osób chcących podnieść kwalifikacje zawodowe.

 

10 października Fundacja Godne Życie organizowała w Przedszkolu nr 11 wyjątkowy Piknik Integracyjny. Zabawa dla całej rodziny przyciągnęła setki mieszkańców Dąbrowy Górniczej, którzy nie mogli narzekać na brak atrakcji. Coś dla siebie znaleźli zarówno mali artyści, sportowcy i ekolodzy. Piknik uświetnił program artystyczny przygotowany przez przedszkolaków, słodki poczęstunek ich mam oraz dmuchany zamek, trampolina i gokarty.   

 

Nie zapomniano także o świątecznych atrakcjach.  6 grudnia w C.H. Pogoria dąbrowianie zjednoczyli się w niezwykłej, przedświątecznej rodzinnej atmosferze. Miało to miejsce za sprawą Fundacji Godne Życie, która tego dnia zorganizowała Dąbrowskie Ubieranie Choinki. Udana impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W wydarzeniu udział wzięło wielu znamienitych gości reprezentujących dąbrowskie władze samorządowe, organizacje pozarządowe oraz szkoły i instytucje. Dąbrowianie wspólnie ozdabiali i podpisywali bombki, składali sobie pełne serdeczności życzenia, oraz brali udział w ciekawych pokazach zajęciach artystycznych

 

Natomiast 10 grudnia podopieczni Fundacji Godne Życie mogli zaznać rodzinnej atmosfery podczas organizowanego przez nią spotkania Wigilijnego. W Fundacji Godne Życie w Dąbrowie Górniczej podczas wigilijnego spotkania do stołu zasiadło ponad 100 potrzebujących osób. Nie zabrakło również przygotowanych przez wychowanków Przedszkola nr 11 tradycyjnych jasełek. Zupełną nowością było Miasteczko Świętego Mikołaja, które za sprawą Fundacji Godne Życie i CH. Pogoria odwiedziło 19 grudnia Dąbrowę Górniczą. W Mikołajowym miasteczku można było sobie zrobić zdjęcie ze Świętym Mikołajem, wykonać własnoręcznie ozdoby świąteczne, wysłuchać koncertu Łukasza Barucha i Karoliny Żelichowskiej, Miejskiej Orkiestry Dętej oraz artystów ze Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego a nade wszystko skosztować wspaniałych, aromatycznych wigilijnych potraw takich jak barszcz czerwony czy kapusta z grochem.

 

Przez cały czas w świetlicach FGŻ, codziennie odbywały się warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz zajęcia pozaszkolne. Fundacja Godne Życie oferowała także swoim podopiecznym obiad, który dla wielu z nich jest jedynym posiłkiem w ciągu dnia.  Z kolei mieszkańcy miasta mogli skorzystać z bezpłatnej porady w Dąbrowskich Poradniach Prawnych. 

 

Podobnie jak w roku ubiegłym Fundacja Godne Życie prowadziła dla mieszkańców miasta mieszczące się w CH. Pogoria Miejskie Centrum Informacji. W punkcie tym dąbrowianie uzyskiwali nie tylko informacje na temat sposobu załatwiania spraw urzędowych czy aktualnych wydarzeń w mieście, ale również mogli uczestniczyć w bezpłatnych spotkaniach ze specjalistami takimi jak doradca zawodowy, radca prawny, psycholog, doradca obywatelski, doradca ds. niepełnosprawności czy dietetyk oraz brać udział w interesujących wydarzeniach, warsztatach i konkursach. Jednym z nich był organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej,  Muzeum Miejskie „Sztygarka” i Fundację Godne Życie Turniej Wiedzy o Dąbrowie Górniczej, którego uroczysty finał odbył się 2 grudnia w dąbrowskim muzeum.

 

Rok 2014 był dla Fundacji Godne Życie był także rokiem sukcesów. Wiceprezes Fundacji Godne Życie, Łukasz Kolber oraz Marzena Zwolińska wieloletnia wolontariuszka organizacji zostali wyróżnieni honorowym tytułem „Szeryfa Praw Dziecka UNICEF”. Uroczystość wręczenia szeryfowskich gwiazd odbyła się 23 czerwca 2014 w Zespole Szkół nr 3 w Dąbrowie Górniczej. Wyróżnienie tytułem „Szeryfa Praw Dziecka” jest szczególnym wyróżnieniem, ponieważ jest przyznawane przez dzieci. To najmłodsi obywatele lokalnej społeczności decydują, komu się ono należy. Gwiazdą Szeryfa Praw Dziecka UNICEF może zostać odznaczony każdy przedstawiciel społeczności lokalnej, który zdaniem uczniów w wyjątkowy sposób dba o interesy dzieci. We wrześniu tego samego roku Łukasz Kolber za swoje  zaangażowanie w pomoc dzieciom i młodzieży z najuboższych rodzin Dąbrowy Górniczej został wyróżniony przez Fundację Wspierania Rozwoju Zasobów Ludzkich „Nasze Zagłębie” zaszczytnym tytułem „Misericors in egentes – Miłosierny wśród potrzebujących”. Te nagrody stanowiły niezwykłe zwieńczenie 12 roku działalności Fundacji Godne Życie.

 

Jakie jest postanowienie noworoczne osób tworzących Fundację Godne Życie? Nadal obdarowywać swoich podopiecznych uśmiechem, pasją i radością życia. Każdy, kto chce pomóc w realizacji tego celu, będzie miał do tego okazję, składając zeznanie podatkowe. Należy pamiętać, że każdy z nas może przekazać swój 1% podatku na dowolną Organizację Pożytku Publicznego (w przypadku Fundacji Godne Życie -KRS 0000139088). Wysokość kwoty nie ma znaczenia. Liczy się każdy grosz. A jakie noworoczne postanowienia macie Wy? Wszystkim mieszkańcom Dąbrowy Górniczej Fundacja Godne Życie życzy wszystkiego, co najlepsze oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym 2015 roku.