PoWtŚrCzPtSoNd
01 02030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Udostępnij:

Kongres Obywatel Senior

Środa, 1 kwietnia, 2015, #Aktualności

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 17-18 maja w Parku Śląskim. Będzie coś dla ciała, ale też coś o prawach i swobodach osób starszych.

 

Kongres rozpocznie się w niedzielę w Hotelu Skaut w Ośrodku Harcerskim w Chorzowie. Będą ćwiczenia fitness, treningi rowerowe, nordic walking, wycieczki po ciekawych zakątkach Parku, gra terenowa, warsztaty teatralne i fotograficzne. Specjaliści poradzą m.in. jak dbać o zdrowie, walczyć o swoje prawa, zdrowo się odżywiać, dobrze się umalować. Mistrzowie rękodzieła poprowadzą warsztaty filcowania, decoupage, wykonywania biżuterii. Będą też wycieczki i bezpłatne przejazdy Elką.

 

Organizatorzy zapraszają na kongres również grupy seniorów, by pochwaliły się swoimi umiejętnościami: śpiewem, tańcem, twórczością artystyczną. Zgłoszenia i informacje pod numerem telefonu 666 031 514 lub e-mailem ewa.kulisz@parkslaski.pl

 

Poniedziałek to tradycyjnie dzień kongresowych debat. Tym razem w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie spotkania poświęcone będą m.in. podmiotowości osób starszych, radom seniorów, wolontariatowi 60+ i – tak będzie już co roku – Gminom Przyjaznym Seniorom.

 

Co to jest podmiotowość osób starszych? To pytanie seniorów o zdanie, kiedy podejmuje się decyzje z nimi związane. To zapraszanie ich do tworzenia projektów dla nich.

 

Po co debatować o radach seniorów, skoro jest ustawa i wszystko wiadomo? Bo choć nowelizacja ustawy, która pozwala tworzyć gminne rady seniorów, weszła w życie pod koniec 2013 roku, spośród ok. 2500 polskich gmin tylko ok. 80 ma rady seniorów (w woj. śląskim odpowiednio ok. 250 i kilkanaście). Bo niektóre z nich – zamiast wydawać opinie w sprawie uchwał rady swojej gminy, proponować nowe rozwiązania, udogodnienia dla starszych mieszkańców – najczęściej jeżdżą na wycieczki i bawią się na imprezach.

 

Dlaczego trzeba mówić o wolontariacie seniorów, skoro prawie każdy senior – pomagając rodzinie – jest wolontariuszem i wie, jak to robić? Bo praca na rzecz rodziny to nie wolontariat. Podobnie jak nie jest nim udzielenie pomocy mdlejącej osobie, rozmowa z koleżanką. Dlaczego tak mało seniorów jest wolontariuszami, choć mają z reguły więcej czasu niż młodzi, dużą wiedzę, umiejętność analizy? Jak więc to się dzieje, że w Fundacji Park Śląski działa ok. 80 wolontariuszy? Odpowiedz m.in. na te pytanie będzie można znaleźć na kongresie.

 

Gmina Przyjazna Seniorom? To miejscowość, w której już nie mówi się o niskich krawężnikach, niskopodłogowych autobusach. Te sprawy to oczywistość. W tej gminie normalnością jest też rada seniorów, bardzo tanie lub bezpłatne autobusy, przystanki we wszystkich miejscach, gdzie starsi ludzie chcą dojechać, czyste, bezpieczne parki, sporo ławeczek do przysiadania, wystarczająco dużo publicznych toalet, uprzejmi urzędnicy mówiący zrozumiałym dla wszystkich językiem… O takich gminach będzie mowa, takie gminy zostaną nagrodzone na kongresie. „Chcemy też pokazać, jak projektuje się usługi dla osób starszych, czy senior to klient, jak zrobić w swojej miejscowości Punkt Informacji dla Seniora i ile to kosztuje” – mówią organizatorzy kongresu.

 

Wszystkie kongresowe wydarzenia są bezpłatne. Więcej informacji na www.obywatelsenior.pl i pod nr. tel. 666 031 514.

 

Kongresy „Obywatel Senior” odbywają się w Parku Śląskim od 2012 roku – Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Organizują je Fundacja Park Śląski oraz Park Śląski.