PoWtŚrCzPtSoNd
010203
04050607080910
11 121314151617
18192021222324
25262728293031

Udostępnij:

Do it now

Poniedziałek, 11 lipca, 2016, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

Aktywna Dąbrowa poszła za ciosem i po pierwszym udanym projekcie Run4fit , zdecydowali się na realizację kolejnych. Kolejnym przedsięwzięciem międzynarodowym była wymian Polsko-Ukraińska pod nazwą Kulturalne dziedzictwo, a teraz trzecim projektem jest realizowany w ramach Programu Erasmus + „Do it now”.

 

Dzięki tym projektom zwiększają się kompetencje organizacji oraz poznają dobre praktyki stosowane u swoich partnerów. Dzięki projektom również zwiększają bazę wolontariuszy, którzy po wspólnych projektach zaangażowali się w działania Aktywnej Dąbrowy przy organizacji eventów sportowych – organizacja biegów dla dorosłych i dzieci oraz marszów nordic walking.


Uczestnikami projektu Do it now była młodzież z Polski i Słowacji. Pracowali nad tematami dotyczącymi zdrowia i dobrego samopoczucia. Ideą projektu było pokazanie wpływu sportu, aktywności ruchowej na kształtowanie naszych postaw, nasz rozwój intelektualny oraz uczenie się i zdobywanie nowych kompetencji i umiejętności. Sport pomaga nam być przedsiębiorczym i kreatywnym. Dzięki niemu uczymy się działać w zespole i to do tego międzynarodowym. Pozwala przełamywać nam stereotypy i uczyć się być otwartym na inne kultury, osoby.

 

W grupie były osoby również ze środowisk z trudniejszymi szansami, które gdyby nie projekt nie miałby okazji wyjechać ze swojej miejscowości, poznać młodzież z innego kraju. Dzięki temu mogli też przełamać swoje bariery w nawiązywaniu kontaktów.


Właśnie wiele tych młodych osób dalej pomaga przy organizacji wydarzeń sportowych jakie Aktywna Dąbrowa robiła w tym roku i jakie jeszcze nas czekają. Młodzież zaangażowała się organizację biegów takich jak Bieg Przodownika 01.05.2016 i bieg Skrzata, Nocny Bieg Świetlików i bieg Małego Świetlika 18.06.2016. Uczestnicy projektu przygotowali piknik rodzinny z okazji Dnia Dziecka, który odbył się 04.06.2016 na terenie Centrum Sportów Letnich i Wodnych w Dąbrowie Górniczej. Młodzież zajęła się organizacją tego wydarzenia od początku do końca, załatwiają niezbędne zgody i przygotowując program wydarzenia.
Efekty uczenia się - projekt pozwolił na zdobycie wielu nowych cech i kompetencji oraz rozwój tych już posiadanych:
– poprawa sprawności fizycznej – poprzez aktywności sportowe, aktywny udział w projekcie
– przedsiębiorczość i kreatywność – przygotowanie warsztatów, działań, prezentacji, aktywny udział w dyskusjach, prezentowanie swoich poglądów, wypracowywanie nowych , ciekawych, innowacyjnych rozwiązań
– umiejętność pracy w grupie – realizacja zadania w grupach międzynarodowych
– poprawa kompetencji językowych – wspólne uczenie się słownictwa, przełamywanie bariery i nasze wewnętrzne blokady,
– poprawa poziom kompetencji informatycznych m.in. poprzez wykorzystywanie nowych technologii, technik komputerowych służących komunikacji, przygotowywaliśmy prezentacje naszych grup,
– rozwijanie umiejętności organizacyjnych – m.in poprzez zapewnienie właściwej logistyki projektu, spraw organizacyjno-admistracyjnych projektu.


Źródło: Stowarzyszenie Aktywna Dąbrowa