PoWtŚrCzPtSoNd
01020304
050607 08091011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Udostępnij:

Jubileusz Gołowian

Środa, 7 czerwca, 2017, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

Liderzy dąbrowskiego folkloru – Zespół Pieśni i Tańca PKZ Gołowianie – świętują w tym roku swoje 40-lecie kultywowania tradycji i kultury Zagłębia Dąbrowskiego. Z tej okazji 9 czerwca o godzinie 17:30 w Pałacu Kultury Zagłębia odbędzie się uroczystość jubileuszowa, która ukaże piękno regionalnych tańców i pieśni oraz przybliży publiczności historię zespołu.



ZPiT PKZ Gołowianie - od początku istnienia za główny cel działalności przyjęto propagowanie folkloru regionu Zagłębia Dąbrowskiego w Polsce i za granicą. Dlatego tak istotną sprawą są nie tylko piękne, barwne stroje, które zespół posiada, ale również obrzędy regionalne, które kultywuje, organizując takie przedstawienia jak Wesele Zagłębiowskie, czy Kulig. Niezwykle istotnym aspektem działalności zespołu jest uczestnictwo w najbardziej prestiżowych konkursach krajowych (np. Tydzień Kultury Beskidzkiej, Krakowiak ) oraz międzynarodowych, gdzie mogą poszczycić się wieloma nagrodami - jak chociażby zdobyta w roku ubiegłym statuetka Złotej Liry na Balkan Folk Fest 2009 w Bułgarii. W zespole tańczą i śpiewają nie tylko dorośli, ale również dzieci i młodzież w wieku od 3 do 26 lat. W ramach zajęć prowadzone są warsztaty wokalne oraz zajęcia z zakresu: rytmiki, tańca charakterystycznego i ludowego. Zespół (gdzie wiek nie ma znaczenia) tworzą fascynaci i miłośnicy folkloru, o czym świadczy jego wielopokoleniowość. Grupa pracuje z własną kapelą ludową (klarnet , I., II. i III. skrzypce, kontrabas, akordeon), w której grają profesjonalni muzycy, pod kierownictwem Mirosławy Zębali-Dudek.



ZPiT PKZ Gołowianie wykonuje pieśni i tańce nie tylko z regionu Zagłębia Dąbrowskiego, ale także z terenów: krakowskiego, rzeszowskiego, lubelskiego, wielkopolskiego, czy kaszubskiego. W ich repertuarze znajdziemy również tematy Beskidu Śląskiego, Starej Warszawy oraz tańce narodowe. Ciekawostką jest, że sam termin Gołowianie nawiązuje do nazwy dzielnicy Dąbrowy Górniczej - Gołonóg, w której przez wiele lat znajdowała się siedziba zespołu. Natomiast powodem do dumy jest fakt, że jego wychowankowie tańczyli i tańczą w renomowanych zespołach m.in.: Metro, Katowice czy Słowianki. Dzisiaj zespół swoją działalność rozwija pod skrzydłami Pałacu Kultury Zagłębia i prowadzony jest przez panią Małgorzatę Kurtykę.



Program koncertu jubileuszowego:

Część I

Polonez powitalny
Zabawy dziecięce Na polanie
Pieśni i muzyka Zagłębia Dąbrowskiego
Tańce Zagłębia Dąbrowskiego
Oberki zagłębiowskie
Tańce Lachów Sądeckich

Część II

Zabawy beskidzkie
Doliny (pieśń)
Tańce Górali beskidzkich
Muzyka żywiecka
Krywań (pieśń)
Tańce górali piwniczańskich
Muzyka Popradu
Na rynku krakowskim (pieśń)
Krakowiak wschodni
Finał koncertu
Pieśń na zakończenie imprezy Szumi Jawor

Wydarzeniem towarzyszącym jubileuszowi jest wystawa w przestrzeniach wystawienniczych PKZ, w której będzie można podziwiać dokumentację fotograficzną, prasową, osiągnięcia zespołu potwierdzone licznymi dyplomami oraz stroje regionalne wykonane z zachowaniem norm etnograficznych.

 

Źródło: Pałac Kultury Zagłębia