PoWtŚrCzPtSoNd
01
02030405060708
0910111213 1415
16171819202122
23242526272829
30

Udostępnij:

Nie byle jaki dialog

Piątek, 13 listopada, 2015, #NGO, #Aktualności, #Liderzy Dąbrowskiej Pozarządówki

Żona, matka, właścicielka kota. Warszawianka, która wybrała Zagłębie na swoje „ rodzinne gniazdo”.  Nałogowy mol książkowy. Jest fanką George R.R. Martina i jego „Pieśni Lodu i Ognia”. Jej słabością są lakiery do paznokci i torebki. Poza tym, a może po pierwsze, jest Prezesem Centrum Komunikacji i Mediacji „Dialog”. Poznajcie Monikę Górską.

 

Zacznijmy od Twojego wykształcenia…

Od dziecka chciałam być psychologiem, ale zainteresowanie było mocno sprecyzowane, chciałam być psychologiem sportowym, ponieważ sama uprawiałam wyczynowo pływanie przez 8 lat. Rozpoczęłam studia na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Psychologii. Kolejne przeprowadzki jednak spowodowały, że naukę kończyłam na Uniwersytecie Śląskim.

 

Już podczas studiów zaczęłam coraz bardziej interesować się terapią rodzin. To też pozostało moją ostateczną „psychologiczną” pasją. Skończyłam kilka studiów podyplomowych (z zakresu organizacji pomocy społecznej oraz kierowania zasobami ludzkimi), ale także wiele kursów i szkoleń, m.in. z zakresu Systemowej Terapii Rodzin w Krakowskim Ośrodku Terapii, Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Warszawie, „Szkołę trenerów „Sieć” we Wrocławiu. Posiadam certyfikat specjalisty przeciwdziałania przemocy w rodzinie nadany przez PARPA.

 

I właśnie jedno z takich szkoleń doprowadziło Cię do rozpoczęcia działalności pozarządowej. Co takiego się wydarzyło?

10 lat temu w Sosnowcu odbyło się szkolenie „Akademia Liderek Zagłębia” organizowane przez Stowarzyszenie Aktywne Kobiety, którego celem było wzmacnianie postaw liderskich wśród kobiet z Zagłębia. To tam wpadłam na pomysł działania w III sektorze. To również tam poznałam dwie inne kobiety - liderki, z którymi współprowadzę Centrum Komunikacji i Mediacji „Dialog” do dziś. W trójkę założyłyśmy stowarzyszenie, które oficjalnie powstało w 2010 roku i od tamtej pory prężnie działa.

 

Opowiedz o Waszych działaniach. Czym się zajmuje Stowarzyszenie?

Stowarzyszenie jako główny cel statutowy ma promowanie mediacji. Mediacje są sposobem pozasądowego rozwiązywania konfliktów. W sprawach rodzinnych dotyczą sporów powstałych miedzy członkami rodziny, małżonkami lub rodzicami małoletnich dzieci. Mediacje pozwalają na poprawę wzajemnych relacji i nawiązanie porozumienia np. w sprawie o rozwód/separację, alimenty, opiekę nad dzieckiem, opiekę nad osobami starszymi. Pracujemy z wykwalifikowanymi mediatorami – umawiamy się ze stronami w konflikcie i pomagamy wypracować najlepsze rozwiązanie.

 

Czy poza pracą mediacyjną, zajmujecie się  innymi projektami?

Naszym pierwszym projektowym sukcesem był „Klub Mamy, Taty i Malucha Mammamia”, który realizowaliśmy w 2012 roku. Projekt współfinansowany był ze środków Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. Przez cały rok w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej odbywały się spotkania dla rodziców małych dzieci, zarówno zajęcia we własnym gronie, jak i warsztaty ze specjalistami (m.in. logopedą, czy  dietetykiem). Było to dla nas ogromne wyzwanie, ale także satysfakcja po ukończonym projekcie.

 

Kolejny ważny projekt, który realizowaliśmy m.in. przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej nosił nazwę „Pomaluj swój świat – prawa dziecka - prawa człowieka”. Projekt odbywał się w grudniu 2013 roku, dla wychowanków dąbrowskiego Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej. Początkowo młodzi ludzie zostali zapoznani ze swoimi prawami, aby potem namalować ich własną interpretację. Najlepsze prace z każdej kategorii wiekowej znalazły się w kalendarzu, który został wydany po zakończeniu projektu. Wsparcia merytorycznego projektowi udzielił Rzecznik Praw Dziecka oraz Fundacja Dzieci Niczyje.

 

A co jeśli chodzi o granty zewnętrzne?

Jako ogromny sukces uznajemy już dwukrotne wybranie nas przez Fundację Dzieci Niczyje do realizacji projektu współfinansowanego ze środków The Velux Foundations w ramach programu „Bezpieczne Dzieciństwo”. Pierwszą edycję projektu ‘Mediacje rodzinne w sytuacji rozwodu – gest miłości dla Twojego dziecka” realizowaliśmy na terenie Zagłębia Dąbrowskiego w latach 2014/2015 – w Będzinie, Dąbrowie Górniczej i w Sosnowcu. Obecnie jesteśmy w trakcie realizacji drugiej edycji. W czasie trwania projektu ( październik 2015 – czerwiec 2016) będziemy prowadzić dyżury mediatorów w Sądach Rejonowych w Dąbrowie Górniczej i w Będzinie oraz dyżury psychologiczne i warsztaty dla profesjonalistów. Zmianą w porównaniu do roku ubiegłego jest prowadzenie bezpłatnych mediacji rodzinnych, gdyż poprzednia edycja projektu wykazała duże zapotrzebowanie na tego typu działalność na rzecz rodzin w kryzysie.

 

W 2014 roku prowadziliśmy również projekt „MAUS - Młodzieżowa Akademia Umiejętności Społecznych - autoprezentacja”. Grant otrzymaliśmy w ramach konkursu FIO - Śląskie Lokalnie, organizowanego przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych z Rybnika, oraz Fundusz Lokalny Ramża. W trzech liceach ogólnokształcących w Będzinie prowadziliśmy warsztaty z zakresu autoprezentacji, a uczniowie wzbogacili metody pracy nad rozwojem osobistym.

 

Aktualnie zajmujemy się również projektem „Ryzyko pod kontrolą – Gimnazjalne Grupy Liderów”, którego celem jest przeciwdziałanie ryzykownym zachowaniom wśród uczniów gimnazjów z powiatu Dąbrowa Górnicza i powiatu będzińskiego. Projekt otrzymał grant z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Katowicach i jest współfinansowany ze środków Województwa Śląskiego. Nagrody dla uczestników warsztatów ufundował Rzecznik Praw Dziecka oraz Ministerstwo Sprawiedliwości, natomiast sponsorem słodkości dla uczniów są Zakłady Przemysłu Cukierniczego „Mieszko”.

 

Jakie macie plany na przyszłość?

Marzę o Klubie Mediatora. Nie ma takiej instytucji w naszym regionie, a jest na nie ogromne zapotrzebowanie. Mediacje, jako alternatywny sposób rozwiązywania konfliktów – mimo funkcjonowania w polskim prawodawstwie od wielu lat- nadal wymagają promocji w naszym społeczeństwie. Klub Mediatora miałby na celu integracje środowiska mediatorów, pozwolił na lepszą współpracę z sądami, ale także był  idealnym miejscem na prowadzenie mediacji dla skonfliktowanych stron.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

Zapraszamy również do odwiedzenia strony Centrum Komunikacji i Mediacji "Dialog"