PoWtŚrCzPtSoNd
0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24 252627282930
31

Udostępnij:

Ze sztuką do młodzieży

Poniedziałek, 24 października, 2022, #Aktualności

14 października 2022 w Dąbrowie Górniczej roku ruszyła II edycja Funduszu Inicjatyw Młodzieżowych. Z tej okazji postanowiliśmy porozmawiać z twórcami projektów z I edycji Funduszu m.in. o tym, dlaczego warto wziąć udział w kolejnej edycji FIM. Przeczytajcie, co na temat tego grantu młodzieżowego ma do powiedzenia autor projektu "Ze sztuką do młodzieży".

 

Ze sztuka do młodzieży

 

- Czym dla Ciebie jest Fundusz Inicjatyw Młodzieżowych?

Fundusz Inicjatyw Młodzieżowych jest bez wątpienia wielką szansą. Jeśli ktoś ma dobry pomysł to FIM jest wielkim wsparciem tego pomysłu, które umożliwia jego realizację.

 

- Opowiedz nam o swoim projekcie

W I edycji Funduszu Inicjatyw Młodzieżowych zgłosiłem się z moim SKT "Adamantem". Projekt teatralny "Ze sztuką do młodzieży" obejmujący przegląd grup teatralnych z dąbrowskich szkół (ostatecznie w przedsięwzięciu brały udział również szkoły spoza miasta) oraz paradę teatralną. Cały festiwal miał na celu między innymi wsparcie poprzez dofinansowanie działań, grup teatralnych biorących udział w wydarzeniu. Każda uczestnicząca w wydarzeniu grupa otrzymała 500 zł na rozwój działań. 

 

- Skąd pomysł na projekt?

Działamy w kole już parę lat i wiemy, że nie zawsze jest łatwo, ale warto. Z tego powodu chcieliśmy zrobić coś co zmotywuje uczniów do odkrywania i pielęgnowania aktorskich umiejętności. Jednocześnie chcieliśmy ułatwić przyszłe działania grup teatralnych, by działania teatralne w mieście stawały się coraz bardziej powszechne.

 

- Jak zdobyć grant?

Aby zdobyć grant należy wg. podanego wzoru rozpisać swój pomysł, przesłać do zespołu ds. Funduszu Inicjatyw Młodzieżowych, a następnie przedstawić go na żywo. 

 

- Jak wyglądała realizacja projektu?

Zaraz po otrzymaniu informacji, że udało się otrzymać dofinansowanie zaczęliśmy działać z pełną parą. Tworzyliśmy regulamin, pozyskiwaliśmy partnerów wydarzenia oraz organizowaliśmy sprzęt niezbędny do przeprowadzenia wydarzenia. Kiedy wszystko było przygotowane, zostało tylko przeprowadzenie festiwalu zgodnie z planem. 

 

- Czy jest coś w Funduszu Inicjatyw Młodzieżowych co chciałbyś zmienić na lepsze?

Chciałbym znaleźć coś co chciałbym zmienić, lecz wszystko było na tyle dobrze przemyślane i dobrze zorganizowane, że ciężko jest taką rzecz wyróżnić. 

 

- Czy Fundusz Inicjatyw Młodzieżowych ułatwia ‘’życie’’ młodych społeczników?

Uważam, że Fundusz Inicjatyw Młodzieżowych bardzo ułatwia "życie", bez niego nasz festiwal oraz parę innych projektów prawdopodobnie by się nigdy nie odbyło. 

 

- Czy teatr jest potrzebny we współczesnym świecie?

Teatr jest świetnym miejscem do poszerzania horyzontów, rozwoju duchowego, czy emocjonalnego. Wybranie się na jakiś spektakl raz na jakiś czas jest moim zdaniem bardzo dobrym pomysłem, a przygotowanie takiego spektaklu już bez wątpienia rozwija w wielu dziedzinach. 

 

- Jak szkolne koła teatralne wpływają na ucznia?

Patrząc z własnego doświadczenia i obserwacji bez wątpienia bardzo mocno buduje otwartość i pewność siebie, ale również uczy jak radzić sobie ze stresem, czy jak wyrażać siebie i swoje myśli. 

 

-  Na sam koniec powiedz skąd dowiedziałeś się o Funduszu Inicjatyw Młodzieżowych?

Jedna z uczennic naszej szkoły pokazała ulotkę naszej opiekunce koła, a ona nam.

 

 

Fot. Marek Wesołowski