PoWtŚrCzPtSoNd
0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
2425 2627282930
31

Udostępnij:

Dzień Dziecka po królewsku

Wtorek, 25 października, 2022, #Aktualności

Przedstawiamy wywiad z autorkami projektu z I edycji Funduszu Inicjatyw Młodzieżowych. Przeczytajcie, co działo się podczas "Dnia Dziecka po królewsku".

 

- Czym dla Ciebie jest Fundusz Inicjatyw Młodzieżowych?

Fundusz Inicjatyw Młodzieżowych jest dla nas szansą na realizację własnych pomysłów i możliwością, aby realnie wpływać  na to, co się dzieje w naszym otoczeniu. Fundusz Inicjatyw Młodzieżowych umożliwia właściwą realizację przedsięwzięć, ponieważ dzięki niemu mogliśmy pokryć koszty wszystkich niezbędnych materiałów i usług w zrealizowanym przez nas projekcie „Dzień Dziecka po Królewsku”.   

 

- Opowiedzcie nam o projekcie

„Dzień Dziecka po Królewsku” to bal zorganizowany przez członków Klubu wolontariusza ”Prosto z serca” z II LO im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej dla podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej w ramach projektu „Fundusz Inicjatyw Młodzieżowych”. Zorganizowałyśmy ten bal, aby świętować Dzień Dziecka oraz uczcić  20 lat współpracy naszej szkoły z SOSW dla Dzieci  i Młodzieży Niepełnosprawnej. Chciałyśmy, aby ten bal był wyjątkowy,  stąd pomysł,  aby Dzień Dziecka odbył się w Fabryce Pełnej Życia. Dla dzieci, które z różnych przyczyn, nie miały możliwości  uczestniczyć w zabawie w Fabryce Pełnej Życia, zaplanowałyśmy wcześniejszy bal, w SOSW dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. „Dzień Dziecka Po Królewsku”  był nie tylko wspaniałą, dwudniową zabawą, ale przede wszystkim okazją, by poznać się nawzajem i zintegrować z osobami niepełnosprawnymi, zapobiegając w ten sposób ich wykluczeniu ze społeczności. 

 

- Skąd pomysł na projekt?

Pomysł zorganizowania  „Dnia Dziecka po Królewsku” narodził się po spotkaniu z Młodzieżową Radą Miasta w naszej szkole, kiedy dowiedziałyśmy się o projekcie FIM. Była to niezwykła szansa, aby zaakcentować 20-lecie współpracy między II LO im. Stefana Żeromskiego i Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w  Dąbrowie Górniczej  w ramach wolontariatu oraz uczcić Dzień Dziecka.  

 

- Jak zdobyć grant?

Przede wszystkim należy mieć pomysł na przedsięwzięcie i napisać wniosek zgodny z zasadami i regulaminem FIM Należy umówić się na spotkanie w Centrum Aktywności Obywatelskiej lub w Wydziale Oświaty i skonsultować swoją wersję projektu. Istotny jest podział prac w realizacji wniosku oraz spotkania z  osobami, z którymi przewidujemy współpracę przy projekcie. Nieoceniona jest pomoc i współpraca z Młodzieżową Radą Miasta i Wydziałem Oświaty przed ostatecznym zgłoszeniem pomysłu.  

 

- Jak wyglądała realizacja projektu?

„Dzień Dziecka po Królewsku” odbył się w formie balu 30 maja 2022r. w SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej i 1 czerwca 2022r. w Fabryce Pełnej Życia. W obu dniach przeprowadzono dwie półtoragodzinne tury balu. Łącznie w czterech etapach wzięło udział 178 podopiecznych z SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej oraz  30 wolontariuszy   z II LO im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej.  Jednak w organizację balu zaangażowana  była cała społeczność II LO, która przygotowała przepyszne ciasta i piękne plakaty oraz  ponad 80 opiekunów  z obu placówek. W dniach poprzedzających bal przygotowywano dekorację sal. Elementami dekoracji były wspomniane plakaty, girlandy, serpentyny, napis ”Dzień Dziecka po Królewsku”, brama do Królewskiej Krainy, baloniki oraz przystrojone odświętnie stoły z poczęstunkiem. Całe wydarzenie uświetniło 20 znamienitych zaproszonych gości. Na zakończenie każdej tury balu robiono sobie wspólną fotografię. Środki z Funduszu Inicjatyw Młodzieżowych zapewniły nam właściwą realizację przedsięwzięcia. Dzięki temu mogłyśmy pokryć koszty niezbędnych materiałów i usług, ubezpieczenia, poczęstunku oraz  ufundować drobne  upominki dla wszystkich uczestników w postaci złotych koron i baloników. Część środków z FIM została przeznaczona na transport młodzieży z Ośrodka do Fabryki Pełnej Życia i z powrotem. Zorganizowałyśmy również warsztaty plastyczne w okresie poprzedzającym bal, aby każde dziecko miało zapewnione przebranie. Efektem warsztatów były niezwykłe , kolorowe kokardy i muchy. W ramach projektu  napisano odrębne relacje z warsztatów plastycznych i balu dziecka oraz umieszczono je wraz z dokumentacją zdjęciową w mediach społecznościowych      II LO im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej i  SOSW dla Dzieci Młodzieży Niepełnosprawnej.  Napisano artykuł i przesłano zdjęcia na stronę Urzędu Miasta Dąbrowa Górnicza. Dzielono się opisem wydarzenia oraz dokumentacją zdjęciową przez II LO im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej z  Urzędem Miasta, SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, Fundacją Godne Życie, Fabryką Pełną Życia   i Dąbrowskimi Wodociągami. 

 

-  Czy jest coś w Funduszu Inicjatyw Młodzieżowych co chciałybyście zmienić na lepsze?

Nie 

 

-  Czy Fundusz Inicjatyw Młodzieżowych ułatwia ‘’życie’’ młodych społeczników?

Tak, ponieważ umożliwia realizację przedsięwzięć, która byłaby niemożliwa lub bardzo trudna bez środków pozyskanych w ramach FIM. Projekt FIM zachęca młodych ludzi do działania, a efekty tych działań  przyczyniają się do poprawy sytuacji w środowisku lokalnym.    

 

- Co się działo podczas balu?

Każdą turę balu rozpoczynano krótką częścią oficjalną  przedstawiającą projekt, zaproszonych gości, sponsorów i organizatorów oraz uzupełnioną przemówieniami gości. Za oficjalne otwarcie balu uznawano moment przecięcia wstęgi w symbolicznej bramie do królewskiej krainy. Moment ten uświetniała grupa bębniarzy z SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Od tej chwili  rozpoczynała się nieoficjalna część balu, która przebiegała zgodnie z przygotowanym scenariuszem, według którego podróżowaliśmy po królewskiej  krainie i przenosiliśmy się za sprawą czarów do różnych miejsc na świecie, gdzie wykonywaliśmy tance typowe dla danego kraju. Wolontariusze prowadzili różne zabawy, cały czas aktywizując podopiecznych. Dla osób, które chciały wzbogacić swoje przebranie lub po prostu chwilę odpocząć dostępne było stanowisko malowania twarzy. Każda tura balu kończyła się wspólną, pamiątkową fotografią. 

 

- Jak odczucia po projekcie?

Jesteśmy szczęśliwe, że „Dzień Dziecka po Królewsku” był tak udanym wydarzeniem. Otrzymałyśmy wiele ciepłych słów od dzieci, ich rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości. Pomysł tego projektu poruszył wiele ludzkich serc, dzięki czemu udało nam się też pozyskać sponsorów bidonów. Czerpałyśmy ogromną satysfakcję widząc uśmiechy i radość dzieci podczas balu, a ich zaangażowanie w zabawę i żal, że tak szybko bal się skończył dały nam pewność o dobrze wykonanym zadaniu i osiągnięciu celów. Wszyscy uczestnicy balu przełamali wszelkie bariery i uprzedzenia, a ich integracja była pełna.  

 

-  Na sam koniec powiedz skąd dowiedziałyście się o Funduszu Inicjatyw Młodzieżowych?

O Funduszu Inicjatyw Młodzieżowych dowiedziałyśmy się ze spotkania z Młodzieżową Radą Miasta z uczniami II LO im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej.