PoWtŚrCzPtSoNd
0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627 282930
31

Udostępnij:

Rozwój szkolnego klubu wolontariusza - prosto z serca

Czwartek, 27 października, 2022, #Aktualności

Jak wygląda realizacja projektu kolejnego projektu z I edycji Funduszu Inicjatyw Młodzieżowych, czyli "Rozwój szkolnego klubu wolontariusza - prosto z serca"? Czy warto pomogać? Dowiecie się tego czytając rozmowę z przedstawiecielką "Szkolnego Klubu Wolontariusza - prosto z serca".

 

- Czym dla Ciebie jest Fundusz Inicjatyw Młodzieżowych?

Fundusz Inicjatyw Młodzieżowych jest dla nas szansą na rozwój Szkolnego Klubu Wolontariusza „Prosto z serca” oraz okazją do zwiększenia liczby jego członków. Jest to też możliwość realizacji własnych pomysłów w sposób dobry i rzetelny, ponieważ dzięki FIM mamy zapewnione na to fundusze. 

 

- Opowiedz nam o projekcie

Po wielu latach aktywnej działalności w różnych obszarach, nasza chęć rozwoju i pomagania z roku na rok wzrasta. Jednak borykamy się z  tak przyziemnymi sprawami, jak brak zaplecza i własnych zasobów. Szczególnie dało się to odczuć w ubiegłym roku szkolnym, kiedy z powodu pandemii, pracowaliśmy zdalnie . Wpadłyśmy więc na pomysł, aby stworzyć projekt, który wesprze nasze działania na rzecz wolontariatu i pomoże Szkolnemu Klubowi Wolontariusza ,,Prosto z serca” rozwinąć się i zwiększyć liczbę zaangażowanych wolontariuszy oraz akcji, poprzez zakup laptopa. Jest to narzędzie, które ułatwiłoby nam naszą pracę, niejednokrotnie ją przyspieszyło lub wręcz umożliwiło. Głównym celem pracy wolontariuszy jest niesienie pomocy i uśmiechu osobom potrzebującym i niepełnosprawnym. Pomagamy głównie poprzez organizację różnego rodzaju imprez okolicznościowych dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, małych dzieci czy osób starszych. Aby zapewnić nagrody, upominki, czy paczki w takich imprezach, organizujemy różne zbiórki, warsztaty i kiermasze. Ogłoszenie takich akcji w całej szkole najszybciej odbywa się online. Wiele plakatów informujących o takich akcjach, scenariuszy i materiałów w postaci muzyki, filmików i prezentacji przygotowywanych jest w komputerze. My sami, wolontariusze, staramy się również rozwijać biorąc udział w różnych warsztatach i szkoleniach. Jednak w ubiegłym roku szkolnym, większość  szkoleń odbywała  się online, do czego potrzebny był sprzęt elektroniczny. Urządzenia, z których dotychczas korzystaliśmy, są własnością szkoły przypisaną do poszczególnych nauczycieli, celem prowadzenia lekcji lub własnością prywatną wolontariuszy. Z Funduszu Inicjatyw Młodzieżowych mogłyśmy zakupić dla Szkolnego Klubu Wolontariusza laptop, który rozwiązujeł te wszystkie problemy. Nauczyciele nie mmają dylematów czy prowadzić lekcje w sposób, jaki przygotowali, czy obniżyć ich jakość  i udostępnić laptop wolontariuszom. Wolontariusze nie muszą korzystać z prywatnego sprzętu lub tracić czas i energię szukając nauczyciela, który mógłby udostępnić swój laptop.   Jest on podstawowym narzędziem, które służy do codziennej pracy i komunikacji z innymi 

W roku 2022 chcemy rozwinąć skrzydła i pokazać nasze wielkie serducha bardziej niż dotychczas, brać  udział i przygotowywać większą ilość akcji i pozyskać większą ilość wolontariuszy. Realizacja tego zadania w ramach Funduszu Inicjatyw Młodzieżowych ułatwia nam naszą pracę oraz możliwości na dalsze inicjatywy w kierunku pomagania i organizacji przyszłych przedsięwzięć.

 

- Skąd pomysł na projekt?

Kiedy pewnego dnia odwiedziła naszą szkołę Młodzieżowa Rada Miasta i usłyszałyśmy o Funduszu Inicjatyw Młodzieżowych wpadłyśmy na pomysł, aby poprawić sytuację naszego Szkolnego Klubu Wolontariusza „Prosto z serca”. Obserwujemy jego aktywną działalność i uczestniczymy w niej od początku swojej nauki w II LO im, Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej. Równocześnie, zauważamy z jak przyziemnymi problemami boryka się nasz Klub i same ich doświadczamy. Były to kłopoty związane z brakiem zaplecza i własnych zasobów, przede wszystkim laptopa, stąd pomysł na projekt.  

 

- Jak zdobyć grant?

Przede wszystkim należy mieć pomysł na przedsięwzięcie i napisać wniosek zgodny z zasadami i regulaminem FIM Należy umówić się na spotkanie w Centrum Aktywności Obywatelskiej lub w Wydziale Oświaty i skonsultować swoją wersję projektu. Istotny jest podział prac w realizacji wniosku oraz spotkania z  osobami, z którymi przewidujemy współpracę przy projekcie. Nieoceniona jest pomoc i współpraca z Młodzieżową Radą Miasta i Wydziałem Oświaty przed ostatecznym zgłoszeniem pomysłu.  

 

- Jak wyglądała realizacja projektu? 

Projekt jest w trakcie realizacji – do końca roku 2022. Do tej pory:

  •  Przekazano ponad 200 maskotek ze zbiórki szkolnej na rzecz dzieci z Ukrainy do Społecznego Centrum Pomocy Uchodźcom w Katowicach. Swoimi maskotkami podzielili się z dziećmi z Ukrainy zarówno uczniowie naszej szkoły, jak i nauczyciele. 
  • Szkoła wzięła udział w zbiórce żywności, odzieży, środków czystości  i innych podstawowych produktów życia codziennego  na rzecz uchodźców z Ukrainy prowadzonej przez Centrum Aktywności Obywatelskiej w Dąbrowie Górniczej. Działano według zasady “pomagamy mądrze”, reagowano na najważniejsze, bieżące potrzeby uchodźców z Ukrainy. W akcję włączyła się cała społeczność szkolna.
  • Przygotowano zajęcia integracyjne w naszej szkole dla Ukrainy w ramach wolontariatu – 31.05.2022. Wydarzenie nastawione było na integrację i przedstawienie podstawowych informacji o Polsce. Spotkanie łączyło nie tylko 2 narody, ale również pokolenia. uczestnicy mieli od 6- 60 lat. Podczas spotkania wspólnie uczono się poprzez gry i zabawy podstawowych zwrotów w języku polskim i ukraińskim oraz imion, przygotowano prezentację multimedialną o Polsce oraz  polski poczęstunek dla gości z Ukrainy i grę językową dla najmłodszych.
  • Szkoła wzięła udział w akcji UNICEF „Dzieci na Ukrainie”. Uczniowie  zaangażowanych społecznie  klas przekazały pieniądze, aby pomóc dzieciom z Ukrainy.  Przesłano dwukrotnie środki na wyżej wymienioną akcję. Szkoła została uhonorowana dyplomem uznania. 15 marca 2022 wpłacono – 2768 zł, 5 czerwca 2022 – 400 zł. W akcję włączyło się kilkanaście klas. 
  • Zrealizowano projekt „Dzień Dziecka po Królewsku” w ramach Funduszu Inicjatyw Młodzieżowych . 
  • Brano udział w szkoleniach dotyczących FIM i realizowanych wniosków  w  Centrum Aktywności Obywatelskiej:
  • Szkolenie dotyczące właściwej realizacji wniosków w ramach projektu Forum Inicjatyw Młodzieżowych (FIM) ;
  • Dwuczęściowe szkolenie w Centrum Aktywności Obywatelskiej. Część 1. Jak rozliczać projekty w ramach Forum Inicjatyw Młodzieżowych (FIM) oraz jak napisać sprawozdanie po zakończeniu realizacji projektu. Część 2. Kompetencje liderskie.
  • Współpracowano z Fundacją YOUTH SUPPORT CENTRE nad przygotowaniami do 2 międzynarodowych projektów Erasmus+ planowanymi na rok szkolny 2022/2023  „Boost the Mental Wellbeing” i „JOIN ON YES!”.
  • Zrealizowano międzynarodowy projekt Erasmus+ „JOIN ON YES!”  w Karpaczu  6-12.09.2022. Projekt nastawiony był na integrację wolontariuszy z różnych krajów (Polska, Turcja, Włochy) po pandemii i wymianę doświadczeniami oraz łamanie barier kulturowych.  

 

- Czy jest coś w Funduszu Inicjatyw Młodzieżowych co chciałbyś zmienić na lepsze?

Nie 

 

- Czy Fundusz Inicjatyw Młodzieżowych ułatwia ‘’życie’’ młodych społeczników?

Tak, ponieważ umożliwia realizację przedsięwzięć, która byłaby niemożliwa lub bardzo trudna bez środków pozyskanych w ramach FIM. Projekt FIM zachęca młodych ludzi do działania, a efekty tych działań  przyczyniają się do poprawy sytuacji w środowisku lokalnym. 

 

- Czym szczególnym wyróżnia się wolontariat w waszej szkole?

Wolontariat w naszej szkole działa na skalę lokalno, krajową i międzynarodową. Pomagamy uczniom naszej szkoły znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, podopiecznym SOSW dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej, dzieciom z Przedszkola 34 w Dąbrowie Górniczej oraz wielu innych placówkom. Mamy na swoim koncie pomoc podopiecznym Środowiskowego Domu Samopomocy i podopiecznym Domu Opieki Społecznej w Dąbrowie Górniczej, wielokrotny udział w miejskiej akcji charytatywnej „Graj i pomagaj”, czy w latach ubiegłych udział w Forum Inicjatyw Pozarządowych, a później Forum Ludzi Aktywnych.  Jednak nie ograniczamy się tylko do swojego miasta. Wielokrotnie braliśmy udział w akcjach w Domu Małego Dziecka w Sosnowcu, czy organizowaliśmy zbiórki na rzecz Schroniska dla zwierząt w Sosnowcu. Współpracowaliśmy z Centrum Wolontariatu w Katowicach. W zakresie ogólnopolskim regularnie dołączamy do  Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i „Szlachetnej Paczki”. Działania wykraczające poza granice naszego kraju to udział w akcjach charytatywnych UNICEF. i międzynarodowych programach Erasmus+. Realizacja programów Erasmus + w naszej szkole odbywa się dzięki współpracy  Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Prosto z serca” z różnymi fundacjami i stowarzyszeniami charytatywnymi np. Stowarzyszeniem „Dobre Ręce”, Fundacją „Kopalnia Inicjatyw” czy Fundacją „Youth Support Centre”. Przez 3 lata pomagaliśmy w takich projektach osobom niewidomym i niedowidzącym. 

 

- Czy wolontariat ma w sobie coś takiego, co wciąga?

Tak. Niosąc bezinteresowną pomoc i szczęście innym, niesiesz też pomoc i szczęście samemu sobie. Czujesz się potrzebny i przełamujesz monotonię życia, zawierasz nowe znajomości i przyjaźnie, zdobywasz nowe umiejętności i doświadczenie, a to jest bardzo wciągające. 

 

- Na sam koniec powiedz skąd dowiedziałeś się o Funduszu Inicjatyw Młodzieżowych? 

Dowiedziałyśmy się o Funduszu Inicjatyw Młodzieżowych ze spotkania z Młodzieżową Radą Miasta z uczniami II LO im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej.